MakroBilet İletişim
 info@makrobilet.com  0(850) 360 32 58

İDO BİLETİ

  Kalkış
  Varış
  Gidiş Tarihi
  Dönüş Tarihi
  Araç Tipi
  Araç Sayısı
  Yetişkin
  Çocuk

Pendik - Yalova Biletleri

Pendik Tip : FC 20:00
Yalova Tip : FC Aksam
17.00 TL
SATIN AL

Pendik

15 Ekim 2016 Cumartesi Saat : 20:57
KONUM 
 
40° 89' Kuzey Enlemi 29° 31' Doğu Meridyeni üzerinde yer alan Pendik; doğuda Tuzla, kuzeyde Sultanbeyli, batıda Kartal, güneyde Marmara Denizine komşudur. Yaklaşık 188.8 km² bir alana yayılmış olan Pendik’te 7.5 km sahil şeridi bulunmaktadır.
 
 
Anadolu’nun İstanbul’a giriş kapısı niteliğindeki Pendik'in yüzey şekilleri genel olarak engebelidir. Deniz kıyısı kil ve kumla, kıyıdan kuzeye silislerle kaplıdır. İstanbul'un tek ve en yüksek tepesi olan Aydos’la sınır olan Pendik, Ballıca Ağılbayırı ve Karabayır Tepelerini sınırları içerisinde barındırıyor. Ayrıca Gözdağı Korusu da Pendik’in en yüksek noktalardan biridir. İstanbul'un en büyük su kaynaklarından olan Ömerli Barajı da Pendik sınırlarındadır. Riva ve Ballıca Deresi Ömerli Barajına dökülen akarsulardır.
 
 
İKLİM
 
Pendik’te Marmara İklimi etkileri görülür. Kış aylarında Balkanlar’ın soğuk havası ile Karadeniz’in yağışlı havası etkisini gösterir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık geçer. Pendik’in yıllık ortalama nem oranı % 73, sıcaklığı ise 15° C. Yılda metrekareye ortalama 636 kilogram yağış düşmekle birlikte hâkim rüzgârlar Poyraz ve Lodos’tur.
 
 
 
NÜFUS
 
Pendik’te sanayileşmeyle beraber artan şehirleşme, Türkiye ortalamasına göre 2 kat daha fazla gerçekleşiyor. Yüzölçümü 188.8 km2 olan Pendik’e farklı tarih dilimlerinde hem yurtiçi hem de yurtdışından göçler yaşanmıştır.
 
İlk göç, 1924 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesiyle Preveze, Drama ve Yanya gibi kentlerden gelen 2 bin 200 Müslüman Türk’le gerçekleşmiştir. Bir diğer göç dalgası 1930’lu yıllarda Anadolu’dan olmuştur. 1935 yılında Pendik’te nüfus 4 binken yurtdışından 1960’ta ikinci bir göç dalgasıyla 14 bin olmuş, 1970’e girildiğinde ise 30 bini bulmuştur.
 
 
1980’de onaylanan ve İstanbul’daki sanayi gelişimine yeni düzenleme getiren Büyük İstanbul Nazım Planının hayata geçmesiyle Pendik’in 60 binlik nüfusu 1990’da 235 bine ulaşmıştır. 2000’de 389 bin 657 olan nüfusu 2013’de 646 bin 375'e yükselmiştir.
 
 
YERLEŞİM
 
 
Pendik, alt ve üstyapı çalışmalarıyla eşzamanlı ilerleyen nitelikli konut üretiminde, üstün yapı güvenliği ve kıymetiyle öne çıkıyor. Yüzde 80’e varan yeşil alanlı toplu konut yatırımlarıyla gerek mimari gerekse yaşam tarzı açısından Pendik’te konut standartları yükselmeye devam ediyor. Planlı şehirleşmenin özenle uygulandığı Pendik, oluşturduğu sinerji ve farklı tasarımlara sahip iş merkezleri ve kat bahçeli konutlarıyla daha kaliteli bir yaşam fırsatı sunuyor.                        
 
 
EĞİTİM  
 
 
Eğitim çağındaki nüfusu 138 bin 657 olan Pendik’te okulöncesi okullaşma oranı %73’tür. 24 meslek, 11’er Anadolu lisesi ve genel lise olmak üzere Pendik’teki toplam okul sayısı 198’dir. Pendik’te 5 bin 420 öğretmen hizmet vermektedir. Eğitimde kalite standartları yükselen kentte resmi eğitim kurumları şube başına düşen ortalama öğrenci sayısı 32’dir.
 
 
 
SAĞLIK
 
Sağlıkta kalite standartlarının yüksek olduğu Pendik hem yurtiçinden hem de yurtdışından hastaların akınına uğruyor. Her alanda gelişmeye devam eden Pendik, sağlık alanında büyük bir atılım gerçekleştiriyor. Türkiye’nin en büyük 2. hastanesini bünyesinde bulunduran kent, tıpta başarılı akademik çalışmalarda öncü rol oynuyor.
 
 
 
 
Kentin nüfus kriterlerini esas alan, yüksek hizmet kalitesi, kolay ulaşılabilir, güvenli, uygun havalandırmalı, ısıtma ve aydınlatma imkânları bulunan, engelli ve yaşlı hastaların ihtiyaçlarına cevap veren, 1.301 yatak kapasitesi ve 1.404 hekimiyle kamu ve özel 9 hastane, 36 aile sağlık merkezi, 161 aile hekimliği birimi Pendik’in sağlıkta yaşam kalitesini sürekli artırıyor.
 
 
ULAŞIM
 
 
Pendik’e, Türkiye ve dünyanın her yerinden karayoluyla ulaşılabilir. Pendik, Türkiye’de uluslararası karayolları, havalimanı ve iskelesiyle üçü bir arada ulaşım olanakları bulunan nadir kentlerden biri olarak göze çarpıyor. Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı, şehrin merkezine 12 kilometre mesafede iken deniz araçları için iskelenin merkeze uzaklığı yalnızca 100 metredir.
 
 
Havalimanında dinlenebileceğiniz 5 yıldızlı otel ve toplantı salonları, tur operatörleri, seyahat acenteleri, çeşitli mağazalar, bankalar ve sağlık birimleri bulunuyor. Dilediğinizde İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan ve yakında hizmete girecek hızlı trenle Türkiye’nin farklı bölgelerine demiryoluyla ulaşabilirsiniz. İnşa çalışmaları devam eden Kadıköy-Pendik Metro Hattıyla da havalimanından İstanbul’un her noktasına kolayca ulaşılabilecek.
 
 
Ayrıntılı bilgiye aşağıda linki verilen sitelerden ulaşabilirsiniz.
 
İETT Hatları: iett.gov.tr
 
Minibüs Hatları: istesob.org
 
TC Devlet Demiryolları: tcdd.gov.tr
 
İstanbul Deniz Otobüsleri: ido.com.tr
 
Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı : sgairport.com

Yalova

15 Ekim 2016 Cumartesi Saat : 20:46
Yolcularının daha rahat ve keyifli seyahati için gemi ve iskelelerinde sürekli iyileştirmelere giden ve yeni hizmetler sunan İDO, Yalova Deniz Otobüsü İskelesi’ndeki yenilenme çalışmalarını da tamamladı.
 
Bir buçuk yıl süren ve 1 milyon TL’nin harcandığı renovasyon çalışmalarının ardından yenilenen iskele, 2 Temmuz 2013 Salı günü yeniden hizmete açılacak.
 
Daha büyük, daha konforlu
 
Renovasyon çalışması kapsamında daha önce prefabrik olan yapı, modern çelik konstrüksiyon taşıyıcılı bir yapıya dönüştürüldü. Eski binada salonun küçüklüğü ve yalıtım eksikliği yaşanırken, yeni binada yolcu salonu büyütüldü ve yönetmeliklere uygun şekilde ısı yalıtımlı ve terminal konseptinde bir yapı inşa edildi.
 
Yalova Deniz Otobüsü İskelesi’nde ayrıca, yolcuların yiyecek-içecek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri modern bir kafeterya da oluşturuldu ve bir kış bahçesi inşa edildi.
 
Terminalle birlikte iskelede de bakım onarım yapıldı, yenilendi
 
İDO’nun Yalova’daki yeni üssünde, terminal binası dışında iskelede de düzenlemeler yapıldı. Renovasyon kapsamında yolcuların güvenliğini ve rahatlığını sağlamak için korkuluklar ve özürlü rampaları inşa edildi, dış aydınlatmalar yenilendi.
 
İDO’nun Yalova şehir merkezine yakın terminalinden İstanbul’a yolculuklar, artık eskisinden daha rahat, güvenli ve keyifli olacak…